Joskaudai – kaimas vakarinėje Kretingos rajono savivaldybės dalyje, 8 km į pietvakarius nuo Darbėnų, prie kelio 2309 Palanga–Lazdininkai .
== Etimologija ==
Kaimo vardas kilo iš asmenvardžio Joskaudas daugiskaitinės formos (asmenvardinis vietovardis).
== Geografija ==
Įsikūręs Pajūrio žemumoje, apsuptas Joskaudų, Gikarinės, Žibos ir Degsnės miškų. Šiaurėje susisiekia su Lazdininkais ir Užkylininkais, į pietvakarius prasideda Žibininkai. Per kaimą teka Upalės upelis (kairysis Lazdupio intakas), praeina kelias Palanga–Darbėnai.
== Istorija ==
Joskaudų piliakalnis liudija, kad kaimo žemėje žmonės apsigyveno I tūkstantmetyje.
XVI a. įsikūrė kaimas. XVI–XVIII a. priklausė Palangos seniūnijai, dvarui ir parapijai, 1861–1950 m. – Palangos valsčiui. XVIII a. įkurtas Joskaudų palivarkas, o kaime stovėjo Palangos dvaro karčema. XVIII a. pabaigoje – XIX a. pirmoje pusėje prie Joskaudų miško išaugo vienkieminis Naujokų užusienis, priklausęs Joskaudų kaimo bendruomenei. 1829 m. smėlingos, žemdirbystei netinkamos bendro naudojimo kaimo žemės buvo užsodintos spygliuočių mišku.
1819 m. kaimas prijungtas prie Kuršo gubernijos. Jame pradėjo kurtis latvių kilmės evangelikai liuteronai, įsteigtos evangelikų liuteronų kapinės. 1919 m. latvių kariuomenei užėmus Palangos valsčių, kaimas tapo Latvijos teritorijos dalimi. Lietuvai grąžintas 1921 m. 1923 m. buvo 14 ūkių. Lietuvos žemės reformos metu prie kaimo prijungtos Joskaudų palivarko žemės ir 14-ka Želvių palivarko sklypų. Naujokų užusienis priskirtas Kadagynų kaimui.
1941 m. gegužės 22 d. už pyliavos nepylimą, agitavimą ir mėginimą pabėgti į Vokietiją buvo suimtas ir uždarytas į Dimitravo kalėjimą Kretingoje ūkininkas Petras Benetis.[reikalingas šaltinis] 1941 m. rugpjūčio 15-16 d. Joskaudų piliakalnyje ir papėdėje nacistai sušaudė per 500 Skuodo žydžių ir vaikų, kalintų Dimitravo priverčiamojo darbo stovykloje. Antrojo pasaulinio karo metu Joskaudų miške vokiečių kariuomenė įsirengė artilerijos sviedinių sandėlius, kuriuos 1944 m. traukdamasi išsprogdino.
Pokariu už nepaklusnumą sovietų valdžiai ir prievolių nevykdymą buvo represuota ūkininko Prano Gikaro šeima. Kretingos liaudies teismas P. Gikarą 1947 m. nuteisė 2 metams kalėjimo ir 3 metams tremties, o jo turtą konfiskavo. Žmona Elena su vaikais Juozu, Leonu, Vladu ir Elena 1948 m. sausio 3 d. buvo ištremti į Tomską. Ten pat 1951 m. sausio 1 d. išvežtas iš kalėjimo išleistas P. Gikaras, kuris tremtyje mirė.
XX a. pabaigoje kaime įrengtas Palangos sąvartynas.
Tekstas automatiškai nuskaitytas iš Vikipedijos puslapio, todėl gali pasitaikyti klaidų. Plačiau apie kaimą - lietuviškoje Vikipedijoje.
Turai savivaldybėje
Vaineikiai (2012, Kretingos rajono savivaldybė)
Jokūbavas (2021, Kretingos rajono savivaldybė)
Baubliai (2012, Kretingos rajono savivaldybė)
Dauginčiai (2012, Kretingos rajono savivaldybė)
Lazdininkai (2021, Kretingos rajono savivaldybė)
Pasertupis (2021, Kretingos rajono savivaldybė)
Salantai (2021, Kretingos rajono savivaldybė)
Pryšmančiai (2012, Kretingos rajono savivaldybė)
Vydmantai (2021, Kretingos rajono savivaldybė)
Dupulčiai (2021, Kretingos rajono savivaldybė)
Atsitiktiniai turai
Didysis Plonėnas (2023, Pakruojo rajono savivaldybė)
Molainiai (2017, Panevėžio rajono savivaldybė)
Tolkūnai (2018, Varėnos rajono savivaldybė)
Gudiena (2012, Kaišiadorių rajono savivaldybė)
Žeimiai (2017, Ukmergės rajono savivaldybė)
Skirmantiškė (2017, Raseinių rajono savivaldybė)
Dainava (2012, Kaišiadorių rajono savivaldybė)
Dameliai (2017, Joniškio rajono savivaldybė)
Kriūkai (2021, Šakių rajono savivaldybė)
Žygėnai (2012, Šakių rajono savivaldybė)
Atsitiktinės panoramos
Saulėtekis nuo priešgaisrinio bokšto
Tiltagaliai nuo kamino
Žaliakalnis nuo Prisikėlimo bažnyčios terasos
Lavėnai nuo vandens bokšto
Didžiasalio apylinkės nuo apžvalgos bokšto
Giedraičiai nuo senojo vandens bokšto
Viešintos nuo vandens bokšto
Sudeikių apylinkės (Šeimyniškiai) nuo apžvalgos bokštelio
Čiužiakampis nuo vandens bokšto žiemą
Madžiūnų apylinkės nuo vandens bokšto žiemą
Atsitiktiniai kelių turai
4508 (Batakių g. st.-Traklaukis)
132 (Alytus-Seirijai-Lazdijai)
4226 (Usėnai-Natkiškiai-Griežpelkiai I)
5021 (Kampai-Ryliškiai-Merkinė)
1507 (Gudžioniai-Šilai-Markutiškiai)
109 (Švenčionys-Lentupiai)
147 (Tauragė-Pašventys)
1823 (Mūro Strėvininkai-Kietaviškės-Elektrėnai)
180 (Druskininkai-Leipalingis-Seirijai)
1709 (Seredžius-Juodaičiai-Mituva-Keryvai)