
Baraginė – kaimas Marijampolės savivaldybėje, 7 km į šiaurės rytus nuo Marijampolės. Šiaurės rytiniu pakraščiu teka Šešupės dešinysis intakas Valčiuva. Seniūnaitijos centras. Veikė Baraginės pagrindinė mokykla, paštas (LT-69491). Kaime veikia Baraginės kaimo bendruomenė, Marijampolės kultūros centro Baraginės skyrius, biblioteka (joje renkama kaimo istorija, yra išleistos kelios knygos), kuriasi įvairios įmonės.
Baraginėje veikiantis Marijampolės kultūros centro Baraginės skyrius kartu su Baraginės kaimo bendruomene ir biblioteka organizuoja įvairius renginius, pritraukiančius įvairaus amžiaus bei socialinių sluoksnių grupes. Kaimo 225-mečiui paminėti buvo pastatytas paminklas. Kaime nuolat prižiūrimos viešosios erdvės. Gegužės–birželio mėnesių sekmadieniais prie Baraginės kaimo kryžiaus gyventojai tradiciškai renkasi giedoti. Kaime vyksta tradiciniai renginiai – Užgavėnės, vasaros šventė, rudens šventė.
Bendruomenės pastangomis yra gerinama kaimo infrastruktūra – įrengti bendruomenės namai, tvarkomos viešosios erdvės, kuriamos ir tvarkomos lankytinos vietos, įrenginėjami sporto ir laisvalaikio įrengimai. Kaimo bendruomenės ir Marijampolės kultūros centro Baraginės skyriaus pastangomis organizuojami tiek tradiciniai, tiek nauji renginiai. Kasmet kaime vyksta tradicinė vasaros šventė „Dainų ir šokių sūkury...“, kapelų šventė „Sueikim, susiedai“, kalėdinio laikotarpio renginiai, pritraukiantys didelį žiūrovų ir dalyvių skaičių. Baraginės jaunimo kapela „Svaja“ dalyvauja kaimo šventėse, respublikiniuose renginiuose ir konkursuose, Dainų šventėse, išvyksta koncertuoti ir į užsienį.
Dėl patogaus susisiekimo su Marijampolės miestu ir už 1 km įsikūrusia Marijampolės LEZ, kaimas yra patrauklus jaunoms šeimoms, kaimo gyventojų skaičius išlieka stabilus ar kinta nežymiai. Kaime puoselėjami liaudies papročiai ir tradicijos – vyksta liaudies kolektyvų pasirodymai, minėjimai, tradicinės šventės. Gegužės–birželio mėnesių sekmadieniais prie Baraginės kaimo kryžiaus gyventojai tradiciškai renkasi giedoti. 2020 m. kaime vyko medžio drožėjų pleneras, kurio metu buvo kuriamos skulptūros remiantis pasakų ir kaimo motyvais.
== Etimologija ==
2007 m. renkant ir tyrinėjant kaimo istoriją nustatyta, kad anksčiau kaimo vietoje tekėjo Beragio upelis. Manoma, jog Baraginės kaimo pavadinimas kilo būtent iš šio upelio.
Taip pat tikėtina, kad Baraginė yra priesagos -inė vedinys iš žodžio baragas („prikabinama prie keturių karčių pakeliama ir nuleidžiama pastogė šienui, šiaudams, durpėms krauti; maniežo pastogė“).
== Istorija ==
Pirmasis kaimo paminėjimas rašytiniuose šaltiniuose užfiksuotas 1782 m., kai Vilniaus vyskupas Ignotas Masalskis Prienų parapijai priskyrė Baraginės kaimą. Vėliau, 1783 m. Vilniaus vyskupas Ignotas Masalskis įkūrė Marijampolės parapiją ir jai priskyrė Baraginės kaimą.
XX a. tarpukariu kaime vyko intensyvi žemdirbystė - 1939 m. duomenimis, ūkininkams iš viso priklausė 209 hektarai žemės. 1911 m. įsteigta pradžios mokykla.
Sovietmečiu, pradėjus vykdyti kolektyvizaciją, buvo vykdomas aplinkinių kaimų gyventojų iškeldinimas į Baraginės kaimą. 1949–1993 m. atidarytos ir veikusios septynmetė, aštuonmetė, devynmetė mokyklos. 1949 m. atidaryti kultūros namai, biblioteka. VII-VIII deš. kaime vyko intensyvi namų statyba, didėjo gyventojų skaičius. 1950–1992 m. buvo kolūkio centrinė gyvenvietė.
Lietuvos nepriklausomybės atgavimo paskelbimo laikotarpiu, permainos paveikė ir kaimą – 1989 m. pastatytas naujas Baraginės kaimo kryžius, 1993–2009 m. duris atvėrė ir veikė Baraginės pagrindinė mokykla. 2006 m. Baraginėje įkurta Baraginės kaimo bendruomenė.
2023 m. Baraginė paskelbta mažąja Lietuvos kultūros sostine Marijampolės apskrityje.
Tekstas automatiškai nuskaitytas iš Vikipedijos puslapio, todėl gali pasitaikyti klaidų. Plačiau apie kaimą - lietuviškoje Vikipedijoje.
Turai savivaldybėje
Vidgiriai (2023, Marijampolės savivaldybė)
Triobiškiai (2012, Marijampolės savivaldybė)
Būdbaliai (2024, Marijampolės savivaldybė)
Amalviškiai (2023, Marijampolės savivaldybė)
Igliškėliai (2024, Marijampolės savivaldybė)
Liucinavas (2018, Marijampolės savivaldybė)
Barštinė (2013, Marijampolės savivaldybė)
Liucinavas (2012, Marijampolės savivaldybė)
Vinčai (2019, Marijampolės savivaldybė)
Meškučiai (2019, Marijampolės savivaldybė)
Atsitiktiniai turai
Užukenė (2018, Vilniaus rajono savivaldybė)
Valakai (2023, Šiaulių rajono savivaldybė)
Didžiasalis (2019, Ignalinos rajono savivaldybė)
Kimbartiškė (2012, Zarasų rajono savivaldybė)
Skraičionys (2018, Alytaus rajono savivaldybė)
Čižiūnai (2012, Trakų rajono savivaldybė)
Miknonys (2013, Marijampolės savivaldybė)
Pirčiupiai (2018, Varėnos rajono savivaldybė)
Kurkliškės (2017, Elektrėnų savivaldybė)
Kazlų Rūda (2019, Kazlų Rūdos savivaldybė)
Atsitiktinės panoramos
Panemunėlis nuo vandens bokšto
Panorama nuo Vosgėlių piliakalnis
Tumenčiznos apylinkės nuo vandens bokšto
Veisiejų apylinkės nuo Snaigyno apžvalgos bokšto žiemą
Bijutiškis nuo vandens bokšto žiemą
Paluknys nuo priešgaisrinio bokšto žiemą
Šiaudinių apylinkės nuo senojo vandens bokšto
Veisiejų apylinkės nuo Snaigyno apžvalgos bokšto
Krivilių apylinkės nuo vandens bokšto
Vepriai nuo vandens bokšto
Atsitiktiniai kelių turai
5106 (Vilkaviškis-Bartninkai-Aistiškiai)
2006 (Kėdainiai-Lipliūnai-Krakės)
1707 (Veliuona-Tamošiai-Griciai)
3013 (Berčiūnai-Dranonys-Gailiūnai)
135 (Lazdijai-Akmeniai)
3925 (Krakūnai-Maciučiai-Kalviai)
122 (*Daugpilis-Kupiškis-Panevėžys)
193 (Kvėdarna-Švėkšna-Saugos)
4215 (Juknaičiai-Sausgalviai-Tatamiškiai)
213 (Aleksandrija-Ginkūnai)