1.     

Lietuvos panoramos » Zarasų rajono savivaldybė » Stelmužės apylinkės nuo pasienio bokšto žiemą (2017) (Aurimas) (Parsisiųsti)

Nuotraukos adresas

Vietovės.Lt puslapio adresas

Youtube filmuko nuoroda


Apie vietovę

Stelmužė – kaimas Zarasų rajono savivaldybėje, 14 km į šiaurę nuo Zarasų, prie pat Lietuvos ir Latvijos valstybės sienos (už 1,5 km). Iš Zarasų į Stelmužę veda labai siauras, vingiuotas ir kalnuotas keliukas. Seniūnaitijos centras.
Kaimas garsėja didžiuoju Stelmužės ąžuolu. Stovi medinė Stelmužės bažnyčia (pastatyta 1650 m., architektūros paminklas, joje įrengtas liaudies skulptūros muziejus) su XVIII a. varpine, yra parkas su mauzoliejumi (statytas XVIII a., buvo laidojami dvaro valdytojai), greta ąžuolo yra Pirmojo pasaulinio karo aukų kapinės. Išlikęs Stelmužės dvaras. Kaimo vakaruose telkšo Stelmužės ežeras, miške į vakarus stūkso Lygumų akmuo.
== Etimologija ==
Stelmužės vardas yra nelietuviškas, jį sudaro du etimologiniai sandai – Stel- ir mužė. Pirmasis nėra aiškus – jis gali būti asmenvardinis (gal dvarininkas Steler), gali būti ir bendrinis (pvz., vok. Stelle – „vieta“), o antrasis yra latvių kilmės, kadangi latv. muiža – „dvaras“. Savo ruožtu latv. muiža yra finizmas, plg. lyv. mȯizõ – „dvaras“.
Iki XX a. tarpukario kaimas vadintas Štenenzais (rus. Штейнензе).
== Istorija ==
Stelmužė minima nuo XVI a. 2-osios pusės. Manoma, kad kadaise prie Stelmužės ežero stovėjo Stelmužės pilis. Vėliau čia iškilo Stelmužės dvaras, kurį iš pradžių valdė vokiečių baronai Folkerzambai, po jų – rusų dvarininkai Valujevai (žymiausias iš jų buvo Piotras Valujevas), nuo XX a. pradžios – vokiečiai baronai Hanai.
Iki 1921 m. Stelmužė ir apylinkės priklausė Latvijai (iki 1915 m. – latviškai Kurliandijos gubernijai (didžioji dabartinio Zarasų r. dalis tuomet buvo Kauno gubernijoje), buvo valsčiaus centras. 1921 m. Stelmužė ir siauras teritorijos ruožas tarp jos bei Zarasų iš Latvijos perduotas Lietuvai.
Tarybiniais metais buvo Imbrade veikusio Stelmužės tarybinio ūkio pagalbinė gyvenvietė.

Tekstas automatiškai nuskaitytas iš Vikipedijos puslapio, todėl gali pasitaikyti klaidų. Plačiau apie vietovę - lietuviškoje Vikipedijoje.

Atsitiktinės panoramos

Didžiasalio apylinkės nuo apžvalgos bokšto žiemą

Toliejai nuo vandens bokšto

Linkmenys nuo vandens bokšto

Čiužiakampis nuo vandens bokšto žiemą

Naujausios panoramos

Panorama nuo Pagramančio piliakalnio

Avilių apylinkės nuo vandens bokšto žiemą

Dreverna nuo apžvalgos bokšto

Gruožninkų apylinkės nuo bokštelio žiemą


Atsitiktiniai kelių turai

1015 (Akmenė–Pakempiniai–Klykoliai*)
5203 (Ąžuolijai-Juodšiliai-Jašiūnų g. st.)
1108 (Peršėkininkai–Buckūnai)
1401 (Dūkštas-Rimšė-Pūškos-Meikštai-Kačergiškė)
2012 (Šėta-Beinaičiai-Nociūnai)
171 (Bukiškis-Sudervė-Dūkštos)
4203 (Gardamas-Šyliai)
3427 (Praščiūnai-Ožaičiai-Valatkoniai)
2111 (Ramučiai-Vidsodis-Luokė)
5018 (Krūminiai-Jakėnai)