Nemunėlio Radviliškis – miestelis Biržų rajono savivaldybėje, 22 km į šiaurę nuo Biržų, prie sienos su Latvija. Seniūnijos ir seniūnaitijos centras. Stovi Nemunėlio Radviliškio Švč. Mergelės Marijos bažnyčia (pastatyta 1854 m.), Nemunėlio Radviliškio evangelikų reformatų bažnyčia (pastatyta 1890 m.), veikia Nemunėlio Radviliškio pagrindinė mokykla, biblioteka, paštas (LT−41058).
Šalia miestelio yra ir Nemunėlio Radviliškio kaimas.
== Etimologija ==
Pavadinimas Radvìliškis yra asmenvardinis vietovardis, kilęs iš asmenvardžio Radvilà, Rãdvila. XVI a. miestelį įkūrė Biržų ir Dubingių kunigaikščiai Radvilos ir dėl to jis taip pavadintas (asmenvardinis vietovardis). Siekiant atskirti nuo Radviliškio miesto, šiam miesteliui suteiktas Nemunėlio pažyminys, taip nurodant pro miestelį tekančią upę.
== Geografija ==
Miestelis įsikūręs šalia Apaščios ir Nemunėlio upių santakos. Per Apaščią nutiestas Nemunėlio Radviliškio tiltas (technikos paminklas). Dalis miestelio (dešiniajame Apaščios krante) priklauso Nemunėlio-Apaščios geologiniam draustiniui. Šalia miestelio yra ir Nemunėlio Radviliškio viensėdis.
== Istorija ==
Gyvenvietėje rastos dvi senovės Romos bronzinės emaliuotos sagės. Plokščia, simetriška, su gyvulių galvučių ornamentika ir apvali.
Nemunėlio Radviliškis istorijos šaltiniuose paminėtas 1586 m. lapkričio 4 d. Jį įkūrė didikai Radvilos. 1590 m. pastatyta Nemunėlio Radviliškio evangelikų reformatų bažnyčia, 1719 m. katalikų koplyčia, o 1782 m. – katalikų Nemunėlio Radviliškio Švč. Mergelės Marijos bažnyčia.
Čia, kaip ir visame Biržų krašte, daugelį šimtmečių kartu gyvena skirtingų − katalikų ir evangelikų reformatų − tikėjimų žmonės. Lietuvoje, kaip ir visoje katalikiškoje Europoje, evangelikai reformatai nebuvo labai mėgstami. Vilniaus vyskupijos sinodas draudė (1744 m.) eretikams (evangelikams reformatams) mokyti katalikų vaikus, o mišri kataliko ir evangeliko reformato santuoka buvo pripažįstama netinkama ir neteisėta. 1729 m. Palėvenės dominikonų vienuolyno kunigas Gruzdas užpuolė ir nuniokojo evangelikų reformatų bažnyčias Nemunėlio Radviliškyje ir Papilyje.
Nedidelis Nemunėlio Radviliškio miestelis neretai tapdavo Biržų tvirtovės link traukiančių švedų karinių dalinių stovykla. 1625 m. miestelis priglaudė prie Biržų tvirtovės sumuštą švedų dalinį. 1655 m. švedų feldmaršalas Levenhauptas su kariuomenės dalimi iš Kuoknesės (dabar Latvija) persikėlė į Nemunėlio Radviliškį ir įkūrė ten stovyklą. Pulkininkas Taleris su 7 kuopomis pėstininkų ir 200 raitelių buvo pasiųstas užimti Biržus. Biržų tvirtovė buvo užimta, komendantu paskirtas Urkvardas. Iš Nemunėlio Radviliškio užimti Palangą, Šventąją, Piltenę buvo pasiųstas pulkininkas leitenantas Martynas Šulcas. Vėliau švedų kariuomenės stovykla iš Nemunėlio Radviliškio persikėlė į Pasvalį.
Nemunėlio Radviliškis turi gilias švietimo tradicijas. Dar 1590 m. čia įsteigta evangelikų reformatų, o 1804 m. − katalikų parapijų mokyklos. 1866 m. − valdinė Nemunėlio Radviliškio pradinė mokykla. Į ją 1867 m. perkelti evangelikų reformatų parapijos mokyklos mokiniai. Radviliškiečių noro mokytis neužgesino net 1905 m. Nemunėlio Radviliškį ištikęs gaisras. Jau 1908 m. čia atkurta valdinė pradinė mokykla. Ir šiandien Nemunėlio Radviliškio pagrindinėje mokykloje aidi vaikų balsai. 1936 m. Nemunėlio Radviliškyje pastatytas gelžbetoninis tiltas per Apaščią.
XIX a. Nemunėlio Radviliškis minimas kaip miestelis Panevėžio apskrityje. Sovietmečiu buvo „Aušros“ kolūkio centrinė gyvenvietė. 2006 m. patvirtintas Nemunėlio Radviliškio herbas.
Tekstas automatiškai nuskaitytas iš Vikipedijos puslapio, todėl gali pasitaikyti klaidų. Plačiau apie miestelį - lietuviškoje Vikipedijoje.
Populiariausi turai
Rimšė (2012, Ignalinos rajono savivaldybė)
Anykščiai (2012, Anykščių rajono savivaldybė)
Molėtai (2012, Molėtų rajono savivaldybė)
Panara (2012, Varėnos rajono savivaldybė)
Pabradė (2012, Švenčionių rajono savivaldybė)
Senamiestis (2012, Vilniaus miesto savivaldybė)
Visaginas (2012, Visagino savivaldybė)
Lavoriškės (2012, Vilniaus rajono savivaldybė)
Vydeniai (2012, Varėnos rajono savivaldybė)
Nemenčinė (2012, Vilniaus rajono savivaldybė)
Atsitiktiniai turai
Kalvarija (2012, Kalvarijos savivaldybė)
Dauginčiai (2012, Kretingos rajono savivaldybė)
Užupušiai (2023, Ukmergės rajono savivaldybė)
Smališkės (2020, Šalčininkų rajono savivaldybė)
Noreišiai (2017, Kelmės rajono savivaldybė)
Naujasodis (2023, Ukmergės rajono savivaldybė)
Mačiuliškės (2024, Vilniaus miesto savivaldybė)
Žiegždriai (2020, Kauno rajono savivaldybė)
Adamarina (2024, Vilkaviškio rajono savivaldybė)
Požerė (2012, Šilalės rajono savivaldybė)
Atsitiktinės panoramos
Aukštadvaris nuo vandens bokšto
Rubikių ežeras nuo apžvalgos bokšto
Panorama nuo Aukštojo apžvalgos bokštelio
Naujo Strūnaičio apylinkės nuo vandens bokšto
Didžiųjų Baušių apylinkės nuo vandens bokšto
Antakalnis nuo vandens bokšto
Kupiškis nuo vandens bokšto
Rimšė nuo katilinės bokštelio žiemą
Kuklių apylinkės nuo vandens bokšto
Struvės geodezinio lanko punktas Gireišiuose
Atsitiktiniai kelių turai
2820 (Alanta-Klabiniai-Dapkūniškiai)
2928 (Lygumai-Dvariškiai-Beinoraičiai)
5308 (Dusetos-Antazavė-Kumpuoliai)
2206 (Priekulė-Dreverna-Svencelė)
3511 (Nemakščiai-Taubučiai-Pratvalkai)
172 (Raudondvaris-Giedraičiai-Molėtai)
2507 (Seirijai-Gudeliai)
1609 (Bariūnai-Bučiūnai-Pašvitinys-Linkuva)
1306 (Užubaliai-Pačeriaukštė-Toliūnai)
3610 (Lukšiai-Kalbutiškės-Dusetos)