Gasčiūnai (arba Gaščiūnai) – kaimas Joniškio rajono savivaldybėje, 12 km į pietvakarius nuo Joniškio, 4 km nuo Mūšos upės. Per kaimą teka Ašvinė. Seniūnaitijos centras. Stovi Gasčiūnų Šv. Stanislovo Kostkos bažnyčia (pastatyta XVIII a.), veikia Gasčiūnų pagrindinė mokykla, biblioteka, Joniškio krašto etnografijos muziejus (įkurtas 2010 m.), sporto klubas „Gasčiūnai“, Gasčiūnų kaimo bendruomenė (pirmininkas Eligijus Dargis).
== Istorija ==
Gasčiūnų vietovė minima nuo XVII a., kai buvo pastatyta pirmoji šiame kaime medinė Gasčiūnų bažnyčia. Šimtmečių naštos neatlaikiusi XVIII a. pabaigoje sunykusi senoji bažnyčia buvo atstatyta. XIX a. Gasčiūnai buvo kaimas Šiaulių apskrities Joniškio valsčiuje.
1904 m. klebono J. Gaudiešiaus pastangomis bei rizika prie bažnyčios buvo įsteigta slapta lietuviška mokykla. Kurį laiką mokytojas ir mokiniai glaudėsi netoli bažnyčios buvusioje klebonijoje. Čia pat, šalia bažnyčios teritorijos, tebestovi per visus sovietinių negandų metus išlikęs paminklas 1933 m. Šventųjų metų prisiminimui. Šį paminklą pastatė iš suaukotų lėšų Pavasarininkų ir Lietuvos katalikių moterų draugijos. Gasčiūnų gyvenvietei buvo būdingas kiemas su namu, klėtimi, darželiu, medžiais ir sodu. Visa tai sudarė darnų architektūrinį ansamblį, sukurtą pagal senąsias tradicijas. Didesnių ūkininkų trobesiai ir kiemai buvo erdvesni už mažažemių. Daugiausia kaime buvo statomos molinės trobos su dvišlaičiais ar keturšlaičiais stogais. Neretai visi šie pastatai iš lauko buvo tinkuojami. Senosiose gatvėse buvo statomos ne tik molinės, bet ir medinės trobelės. Pastarosios buvo nedidukės, su mažyčiais langeliais ir pristatytais prieangiais.
XX a. tarpukariu Gasčiūnuose veikė keletas visuomeninių organizacijų. Ryškesnę veiklą kaime buvo išvysčiusios Pavasarininkų, Šaulių, Jaunalietuvių ir Lietuvos katalikių moterų draugijos.
1945 m. balandžio 18 d. ūkininko M. Vainausko daržinėje apsistojo vietos partizanų būrys. NKVD kareivių kuopa apsupo daržinę, sušaudė 20 jaunuolių, o daržinę padegė. Ties ta sodyba, prie pat gatvės, pastatytas paminklinis akmuo. Žuvusieji buvo palaidoti Viganių miške, gyvulių kapinėse, o, atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, perlaidoti Gasčiūnų kapinėse. Žuvusiems partizanams atminti 1995 m. kaime pašventintas paminklinis akmuo.
1947 m. įsteigta biblioteka, medicinos punktas. 2010 m. birželio 12 d. Gasčiūnų kaimo bendruomenės iniciatyva atidarytas Joniškio krašto etnografijos muziejus. Nuo 2004 m. įkurtas teatras „Žibintas“ (vadovės S. Užkuraitienė, G. Gustienė). Aktoriai mokyklos mokiniai, tėveliai, mokytojai. 2017 m. patvirtintas Gasčiūnų herbas.
Tekstas automatiškai nuskaitytas iš Vikipedijos puslapio, todėl gali pasitaikyti klaidų. Plačiau apie kaimą - lietuviškoje Vikipedijoje.
Populiariausi turai
Rimšė (2012, Ignalinos rajono savivaldybė)
Anykščiai (2012, Anykščių rajono savivaldybė)
Molėtai (2012, Molėtų rajono savivaldybė)
Panara (2012, Varėnos rajono savivaldybė)
Pabradė (2012, Švenčionių rajono savivaldybė)
Senamiestis (2012, Vilniaus miesto savivaldybė)
Visaginas (2012, Visagino savivaldybė)
Lavoriškės (2012, Vilniaus rajono savivaldybė)
Vydeniai (2012, Varėnos rajono savivaldybė)
Nemenčinė (2012, Vilniaus rajono savivaldybė)
Atsitiktiniai turai
Parėčėnai (2013, Alytaus rajono savivaldybė)
Klevinė (2013, Vilniaus rajono savivaldybė)
Juodonys (2020, Širvintų rajono savivaldybė)
Vingis (2024, Klaipėdos miesto savivaldybė)
Pakalniškės (2012, Elektrėnų savivaldybė)
Šerkšnėnai (2021, Mažeikių rajono savivaldybė)
Žibartoniai (2020, Panevėžio rajono savivaldybė)
Gegiedžiai (2019, Pakruojo rajono savivaldybė)
Sirutiškiai (2020, Radviliškio rajono savivaldybė)
Kurmaičiai (2021, Kretingos rajono savivaldybė)
Atsitiktinės panoramos
Paluknys nuo priešgaisrinio bokšto žiemą
Vaitkūnų apylinkės nuo vandens bokšto
Biržūnai nuo vandens bokšto
Miežonys nuo vandens bokšto
Valkininkų apylinkės nuo vandens bokšto žiemą
Kielių apylinkės nuo vandens bokšto
Miežionių apylinkės (Europa) nuo vandens bokšto
Savičiūnų apylinkės nuo vandens bokšto
Žalvariai nuo vandens bokšto
Sadūnai nuo vandens bokšto
Atsitiktiniai kelių turai
4815 (Šešuoliai-Beivydžiai-Sauginiai)
4610 (Žarėnai-Kuršai)
2812 (Joniškis-Dubingiai-Dirmeitai-Paberžė)
113 (Dūkštas-Visaginas)
4903 (Utena-Pakalniai-Alanta)
3105 (Saločiai-Kiemėnai-Didysis Plonėnas)
1227 (Šeimyniškėliai-Lašiniai)
1511 (Martiniškis-Naujasodis-Liepkalnis)
2607 (Mokolai-Šunskai-Tursučiai)
3521 (Šiluva-Kaulakiai-Berteškiai)